Informácie o škole

Odborné učilište internátne  vo Valaskej vzniklo v roku 1986. Odborné učilište internátne zastrešuje 4 školy: špeciálnu materskú školu, špeciálnu základnú školu, odborné učilište, praktickú školu a internát. V súčasnosti je to jedno z mála zariadení na Slovensku s takýmto komplexným výchovno–vzdelávacím programom pre handicapované deti.
Úlohou odborného učilišťa internátneho je poskytnúť postihnutým žiakom primerané vzdelanie individuálne prispôsobené tak, aby handicap bol redukovaný. Pripraviť mentálne postihnutého jednotlivca z hľadiska profesie na integráciu do spoločnosti. Naučiť ho pracovať a v rámci jeho schopností čo najsamostatnejšie žiť.

Vzdelávanie sa realizuje v teoretickom vyučovaní a praktickom vzdelávaní. Teoretické vyučovanie sa delí na všeobecno-vzdelávacie predmety - matematika, slovenský jazyk, občianska náuka, telesná výchova, etická výchova a na odborné predmety z jednotlivých učebných odborov. Na teoretickú výučbu je škola vybavená primeranou didaktickou technikou a názornými pomôckami. Učitelia odborných predmetov pripravujú pre žiakov učebné texty tak, aby boli pre každého žiaka zrozumiteľné. Praktické vyučovanie sa uskutočňuje v školských dielňach alebo na vysunutých pracoviskách. Školské dielne sú vybavené strojným parkom, náradím, nástrojmi a materiálom, ktorý je potrebný pre výučbu jednotlivých profesií. Tu získavajú základné vedomosti, zručnosti a návyky hlavne žiaci prvých ročníkov. Vo vyšších ročníkoch uskutočňujeme odborný výcvik už priamo v prevádzke na jednotlivých pracoviskách podľa učebných odborov.

O vzdelávanie žiakov sa na škole stará:  43  pedagogických zamestnancov z  toho 34 žien a 9 mužov. Prioritou pedagógov je ďalšie vzdelávanie a skvalitňovanie vzdelávacieho procesu novými prístupmi, nápadmi a inovatívnymi technikami nadväzujúcimi na miestne zvyklosti a kultúru.

Väčšina žiakov sú deti zo znevýhodneného rodinného prostredia hlavne z rómskych rodín. Škola  poskytuje materiálnu, finančnú a odbornú  pomoc pri skvalitňovaní vyučovacieho procesu aj pri voľno-časových aktivitách žiakov školy.

Úlohou školy je vytváranie vhodných podmienok pre vzdelávanie, zvyšovanie kvality vzdelávania, pôsobenie na lepšie postavenie a uplatnenie žiakov s mentálnym postihnutím v spoločnosti a na trhu práce.